شایستگی محوری

گرچه مؤسسه در مسير  تحقق چشم‌انداز خود به عنوان مشاوری امین و صادق برای صنایع فناور کشور و کسب سهم قابل توجه از بازارهای مرتبط با موضوع فعالیت مؤسسه، با موانع فراوانی از جمله فعالیت‌های اشخاص غیرمتخصص در این حوزه مواجه است ولي حقايقی که مؤسسه ایرانیان را از سايرین متمايز می‌گرداند و موجب قوت قلب و تلاش و پشتكار روز‌افزون همكاران مؤسسه می‌گردد، میتوان در آيتم‌های زير خلاصه نمود:

زنجیره ارزش مؤسسه

مؤسسه مطالعات سرمایه‌گذاری ایرانیان، توانسته است در طول دوره 7 ساله فعالیت خود، با اخذ مجوزهای فعاليتی از نهادهای ذیربط و نیز با ایجاد زیرساخت‌های ضروری برای بازتعریف و ارائه خدمات مورد نیاز صنایع فناور ایران، زنجیره ارزش خدمات و محصولات خویش را به میزان قابل توجه‌ای تکمیل و در طی یک سال اخیر، نسبت به بهبود و افزایش سطح کیفیت خدمات خویش برنامه‌ریزی و اقدام نماید. با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در حال حاضر زنجیره ارزش موسسه شامل فعالیت‌های اصلی،تجاری‌سازی و توسعه کسب‌وکار ،ارزیابی و ارزشگذاری فناوری و ایده، طراحی زیست‌بوم،خدمات مهندسی و تامین مالی و همچنین مشاوره سرمایه‌گذاری می‌باشد.
مؤسسه هم اکنون، کارگزار صندوق نوآوری و شكوفايی رياست جمهوری،‌ كارگزار صندوق ضمانت صادرات ایران، عضو کانون مشاوران اعتباری و بانکی کشور و در زمره مشاورين امین سازمان سرمايه‌گذاری خارجی ایران بوده و برای تعاملات بین المللی خود اقدام به ایجاد و مشارکت در یک نهاد تخصصی سرمایه گذاری در خارج از ایران هم نموده که توسعه تعاملات بین‌المللی مؤسسه از طریق  این دفتر صورت می‌پذیرد.

سوابق و تجارب

در حال حاضر، اکثر اشخاص حقيقي و حقوقی فعال در زمينه فناوری در ايران، به صورت تخصصی موضوعی را برگزيده و در آن مشغول فعاليت هستند. اين موضوع منجر به شکل‌گيری شرکت‌های قوی در بازار‌های بخشی  بازار فناوری ايران گرديده است و از سويی ديگر قدرت مانور در بازار را هم از اين شرکت‌ها گرفته است. مؤسسه ایرانیان، با بهره‌گیری از مساعدت‌های شرکای تجاری برگزیده خود، در نظر دارد با ورود به عرصه مديريت تخصصی طرح‌های سرمایه‌گذاری و مشارکت در بازار صنایع فناوری‌پایه کشور نقش مؤثری داشته باشد. در این بین، تجارب و ارتباطات مناسب داخلی و خارجی مؤسسه و هلدينگ‌های صنعتی همجوار آن و تجارب ارزشمند آنها در بخش فناوری کشور و ایفای نقش توانمندسازی در توسعه خوشه‌های فناور صنعتی و از همه مهمتر حجم تعاملات مؤثر با اشخاص حقیقی و حقوقی در داخل و خارج از کشور،  نقش تعیین‌کننده‌ای در موفقیت‌های مؤسسه خواهد داشت.

تحقیق و پژوهش

تجارب همكاری و سرمايه‌گذاری‌های مشترك برخی از مؤسسین در گروه‌های مالی سامان و پاسارگاد و حسن اعتماد فی مابین مؤسسه با این گروه‌ها که گاهي منجر به مبادله توافق‌نامه‌های همکاری و مشارکت‌های دوجانبه شده، موجب شده است تا ارتباط خوبی با  شرکت‌های فعال در بخش فناوری در هر یک از این گروه‌های مالی ایجاد گردد و در برخی موارد، تأمین مالی، مساعدت‌های مالی و کمک به ارائه ابزارهای تأمین مالی برای پروژه‌ها از جمله کمک به انتشار اوراق مشارکت موردی، راه‌گشای مؤسسه در توسعه فعالیت‌هایش بوده است.

پشتوانه همکاران  مؤسسه

با توجه به ماهيت و نوع فعاليت‌های مؤسسه، همواره نيروی انسانی متخصص و ماهر به عنوان اصلی ترين سرمايه مؤسسه شناخته شده و سياست مديران توجه اكيد به سرمايه انسانی و دانش و تخصص موجود و تقويت آن خواهد بود. علي‌رغم دشواری‌ها و مشكلات موجود در بازار نيروی متخصص كشور، سياست‌های مؤسسه در انتخاب و بکارگیری افراد با توجه به صلاحيت علمی و تعهد اخلاقی و مصاحبه تخصصی انجام می‌گيرد و مؤسسه در تلاش است با بکارگیری مجموعه‌اي از نيرو‌هاي متخصص در حوزه فناوري، بستری مناسب در جهت اجرای امور مربوط به موضوع فعاليت خود را به وجود آورد.